Placeholder

  • Placeholder
  • Placeholder
Blog
Co w trawie piszczy?

Palczatka cytrynowa, inaczej cytronela lub trawa cytrynowa, ma niezwykły, niepowtarzalny smak. Pochodzi z Azji, rośnie w kępach, wygląda jak znane z naszych ogrodów trawy ozdobne (często są to właśnie inne odmiany tego gatunku). Jest składnikiem wielu tradycyjnych potraw kuchni azjatyckiej. Spotkamy ją w daniach z Tajlandii, Sri Lanki, Malezji, Filipin. Trawa cytrynowa odpowiada też za smak peruwiańskiej „złotej koli”.

Czym to pachnie?

Jej zapach można porównać do połączenia cytryny i imbiru. Palczatka nie ma jednak kwaśnego smaku. Cytral, substancja, która jest odpowiedzialna za charakterystyczny aromat trawy cytrynowej, występuje też w cytrynie, werbenie i melisie.

W eterycznym olejku z trawy cytrynowej cytral stanowi 80% składu. Poza walorami zapachowymi, substancja może mieć zastosowanie w leczeniu nowotworów. Cytral poprawia koncentrację, wzmaga apetyt, obniża poziom cholesterolu.

Trawa w kuchni

W sklepach dostępna jest suszona i świeża trawa cytrynowa. Można ją także kupić w wersji mrożonej lub marynowanej, choć oczywiście najlepiej sprawdzi się ta świeża – jadalna jest dolna część łodygi (12-20 cm) zakończona małą, białą bulwą. Palczatka pasuje do mięs, ryb, zup, dań z woka, aromatycznych warzywnych potraw. Od tego, jaką potrawę chcemy ugotować, zależy sposób przygotowania trawy. Zawsze obieramy łodygę z 1-2 zewnętrznych liści (są suche i nie tak aromatyczne jak wnętrze trawy) i rozgniatamy łodygę trzonkiem noża – uwalniamy w ten sposób olejki zawarte w liściach.

Co dalej? Po pierwsze możemy jej użyć w całości. Takiej formy używa się najczęściej do zup i wywarów. W czasie gotowania oddaje ona cały smak, ale nierozdrobiona nie nadaje się do zjedzenia – jest twarda i włóknista, dlatego wyciąga się ją z zupy przed podaniem.

Palczatka cytrynowa, obok galangalu, chilli i liści kaffiru, to podstawowy składnik najpopularniejszych zup Tajlandii – ostrej, kwaśnej Tom Yum i delikatniejszej Tom Kha na bazie galangalu i mleka kokosowego. Tajowie nie wyjmują niejadalnych części ze swoich potraw. Dlaczego? To prawdziwi esteci, którzy wiedzą, że je się także oczami. Ma być „na bogato”, po królewsku, a zupa pozbawiona nośników aromatu, czyli trawy, galangalu i liści kaffiru jest po prostu mało efektowna.

Drugim sposobem przygotowania trawy cytrynowej jest roztarcie jej w moździerzu. W takiej formie palczatka jest składnikiem bazy do tajskiego curry. Trawę cytrynową i inne składniki – między innymi galangal, chilli i liście kaffiru, rozcieramy w moździerzu na gładką pastę, podgrzewamy na oleju, dodajemy mleko kokosowe, warzywa, et voilà!

Rozgniecionej w moździerzu palczatki możemy użyć także w marynacie do mięs – jej intensywny cytrusowy aromat nada potrawom orientalnego charakteru.

Do sałatek używamy tylko najbardziej miękkiej, białej części łodygi. Musimy ją bardzo drobno pokroić – większe kawałki są nie do pogryzienia. Sałatka z trawą cytrynową i kurczakiem to popularne danie kuchni chińskiej.

Inca Kola con todo combina

Do czego jeszcze służy trawa cytrynowa? Na przykład do produkcji peruwiańskiej „Złotej koli”. Jak głosi slogan - Złota kola pasuje do wszystkiego. Rzeczywiście napój jest niezwykle popularny, podobno rozjaśnia umysł i pobudza koncentrację.

Wielbiciele zielonej herbaty doceniają tę z dodatkiem suszonych liści palczatki. Można też przygotować z nich napar albo użyć świeżej łodygi.

Olejek pozyskiwany z palczatki używany jest także środek odstraszający insekty. Trawa cytrynowa to naprawdę mocny repelent. I nie mówimy tutaj tylko o polskich komarach, bo boją się jej nawet węże z tajskiej dżungli! Miejscowi przewodnicy każą wkładać trawę do butów i kieszeni. Tak ubezpieczeni możecie być spokojni, nikt wam nie podskoczy. Sprawdziliśmy to!

 

 

 Wiadomość z dnia: 17-04-2020

Skład bananów - grupa kulinarna

Oprogramowanie KQS.store